Tipy na výlety

Města a obce

Spálené Poříčí

je podbrdské městečko, jehož centrum je vyhlášeno městskou památkovou zónou. Poprvé je zmíněno jako ves Poříčí v roce 1239. Ve 14. století byla dokončena jeho dodnes zachovalá půdorysná dispozice s rozlehlým náměstíčkem, kostelem a tvrzí. Větší rozvoj města nastal v době renesance, kdy město vlastnil rod Vratislavů z Mitrovic. V době třicetileté války opakovaně vyhořelo a získalo tak přízvisko Spálené. Na území města se zachovala spousta památek z různých období. Za porevoluční péči o ně a jejich obnovu si v roce 2003 město vysloužilo titul Historické město roku. Dosud je jediným městem s tímto titulem v Plzeňském kraji a s Františkovými Lázněmi i jediným v západních Čechách.

Ve Spáleném Poříčí můžete navštívit:

  • Barokní špejchar Ve Dvoře
  • Kostel sv. Mikuláše
  • Budovu děkanství
  • Židovský hřbitov
  • Mlýn u Zámeckého rybníka

Mirošov

se nachází v okrese Rokycany v Plzeňském kraji, v lesní krajině na úpatí Brd, necelých 8 km jihovýchodně od Rokycan

Můžete zde navštívit:

  • Zámek Mirošov
  • Kostel svatého Josefa na náměstí
  • Kostel svatého Jakuba

Rožmitál pod Třemšínem

je město se čtyřmi a půl tisíci obyvateli, které se nachází na jihozápadě středních Čech. Leží v údolí při úpatí brdských vrchů, z nichž nejznámější je památný vrch Třemšín. Dostanete se sem nejsnáze autem po silnici číslo 19, která spojuje Plzeň a Tábor, nebo po silnici číslo 18 z Příbrami. Z té je to sem také nejblíže, vždyť je to jen 15 kilometrů severovýchodně.

Můžete zde navštívit:

  • Podbrdské muzeum
  • památný vrch Třemšín
  • Rožmitálský zámek

Příbram

je okresní město ve Středočeském kraji, 54 km jihozápadně od Prahy v oblasti pod Brdy na říčce Litavce. Příbram byla proslulá jako historické hornické město, což nyní připomíná Hornické muzeum Příbram, jedno z největších hornických muzeí v České republice. Nyní po útlumu těžby je známá hlavně díky poutnímu místu Svaté Hoře, kde je barokní klášterní komplex. Ten se nachází na kopci přímo nad centrem města. Západní dominantu města tvoří zalesněný hřbet hory Třemošná (778 m) v Brdech.

Můžete zde také navštívit:

  • Zámeček – Ernestinum
  • Kostel sv.Jakuba
  • Kostel sv.Vojtěcha
  • Muzeum III.odboje

Hořovice

leží na severu brdských lesů. Jsou třetím nejlidnatějším městem v okrese Beroun ve Středočeském kraji. Nachází se poblíž dálnice D5, téměř přesně mezi Prahou a Plzní. Na ploše pouhých 9,55 km² zde žije 6866 obyvatel. V blízkosti města se rozprostírá CHKO Brdy, CHKO Křivoklátsko a Český kras, cíle mnoha turistických stezek.

Můžete zde navštívit:

  • Hořovický nový a starý zámek
  • Kostel sv. Jiljí se sochou sv. Rocha a márnicí
  • Radnici

Památky v okolí:

  • Zřícenina hradu Valdek
  • Hrad Točník
  • Hrad Žebrák
  • Karlštejn
  • Křivoklát
  • Koněpruské jeskyně

Rokycany

jsou okresní město v západních Čechách. Leží na soutoku řeky Klabavy a Holoubkovského potoka, 17 km východně od Plzně. Město se nachází v Rokycanské kotlině na severovýchodním okrajovém okrsku Švihovské vrchoviny, při úpatí jednoho z výběžků Brd s vrchy Žďár, Čilina, Kotel a Vršíček. Městem prochází hlavní železniční koridor Praha-Plzeň-Cheb a severně od města dálnice D5 Praha–Plzeň–Rozvadov. Žije zde zhruba 15 000 obyvatel.

Můžete zde navštívit:

  • Informační centrum Rokycany
  • Rokycanskou radnici
  • Kostel Marie Sněžné
  • Kostel Nejsvětější Trojice
  • Mariánský sloup
  • Městské opevnění
  • Muzeum Dr. Bohuslava Horáka
  • Kapli Navštívení Panny Marie na Vršíčku

Rybníky a nádrže

Padrťské rybníky

Nejatraktivnější turistická lokalita v CHKO Brdy. Nádherné prostředí dvou sousedících rybníků zachováno díky izolaci vojenského prostoru zabírá prostor zhruba 110 ha, což z nich činí největší vodní plochu v oblasti. Koupání je zde zakázáno, rybníky slouží především k chovu ryb. K rybníkům se dostanete jak pěšky, tak na kole. Můžete startovat z Teslín, Míšova a nebo Trokavce.

Přírodní koupací biotop Blovice

Skládá se ze dvou jezírek s kořenovými čističkami. Součástí je i vrt, který jezírka zásobuje vodou. V koupališti je voda upravována biologicky s využitím samočištění přírodních vod.  Součástí areálu jsou šatny, převlékárny, hygienické zázemí a občerstvení. Pro děti zde bylo vybudováno i dětské hřiště a pro příznivce sportu je k dispozici hřiště na plážový volejbal.

Samotné koupaliště se nachází u cesty, vedoucí k rekreační oblasti Kamensko. Každý návštěvník se sem pohodlně dostane pěšky, na kole či autem.

Lom Štěnovice

Nachází se přímo na trase mezi Plzní a Hořehledy, cca 20 minut jízdy od informačního centra Stačí odbočit v Losinách a po 3 km jste na místě. Na kraji vesničky je malinké parkoviště a od něj je to sotva 200 metrů. Místo je to malinké, ale krásně propojené s přírodou. Rozhodně tu nečekejte písečné pláže, občerstvení nebo tobogány. Voda je čistá a i v parném létě skvěle osvěží.

Koupaliště Nezvěstice

Nachází se přímo na trase mezi Plzní a Hořehledy, cca 20 minut jízdy od informačního centra Stačí odbočit v Losinách a po 3 km jste na místě. Na kraji vesničky je malinké parkoviště a od něj je to sotva 200 metrů. Místo je to malinké, ale krásně propojené s přírodou. Rozhodně tu nečekejte písečné pláže, občerstvení nebo tobogány. Voda je čistá a i v parném létě skvěle osvěží.

 

Zámky, hrady, muzea

Zámek Spálené Poříčí

Je částečně přístupný veřejnosti. V zámku můžete navštívit koncertní síň se zachovalým původním renesančním stropem a národopisné muzeum Spálenopoříčska. Parky před i za zámkem jsou volně přístupné.

  • možnost pořádání svateb v krásném prostředí zámku
  • zámkem Vás ochotně provede pracovnice Infocentra ve Spáleném Poříčí.

Zámek Hořovice

Zámek Hořovice tvoří dominantu městečka Hořovice, ležícího na severu CHKO Brdy. Jedná se o monumentální stavbu z konce 17. století, významně přestavěnou v polovině 19. století v pozdně klasicistním stylu. O výstavbu zámku se zasloužil rod slezských pánů z Vrbna a Bruntálu, kteří své panství v roce 1852 prodali hesenskému kurfiřtovi Friedrichu Wilhelmovi I. z Hanau. Jeho potomci vlastnili hořovický zámek do roku 1945.

Rozsáhlá zámecká budova nabízí prostřednictvím několika prohlídkových tras skutečný pohled do života významné šlechtické rodiny. Stovku zpřístupněných místností s historickým vybavením doplňuje unikátní expozice šlechtických hraček z českých hradů a zámků. Romantickou atmosféru zámku si můžete vychutnat i v pečlivě udržovaném zámeckém parku nebo stylové zámecké kavárně.

Zámek Hradiště

  • Nachází se na jihovýchodním okraji města Blovic. Zámek je obklopen nádherným zámeckým parkem. Novým prvkem zámeckého parku je necelý kilometr dlouhá naučná stezka. Součástí zámku je také kaple sv. Ondřeje, ve které se každoročně uskuteční desítky svatebních obřadů. Nyní zámek slouží jako muzeum. Možnost prohlídek jak zámku, tak i aktuálních expozic.

Zámek Kozel

Je nejnavštěvovanějším památkovým objektem v západních Čechách. Kozel je klasicistní lovecký zámek v Plzeňském kraji v okrese Plzeň-město. Leží asi 15 km jihovýchodně od města Plzeň a 2 km od obce Šťáhlavy. Kolem kostelu se rozkládá nádherný park s naučnou stezkou, jeho součástí je i půjčovna loděk nebo minigolf.

Zřícenina Lopata

Auto zaparkujete u zámku Kozel a po modré se vydáte parkem a dále lesem, až k Hádeckému potoku. Zde se napojíte na naučnou stezku F.X. France, ze které sejdete na žlutou značku u Neslivského rybníku. Žlutá vás přivede zpátky na modrou značku přímo pod zříceninu hradu Lopata. Výlet lze doplnit o prohlídku zámeckého parku nebo samotného zámku.

Hrad Radyně

Zřícenina hradu Radyně

Vévodí širému okolí ve dne i v noci (od roku 2006 osvětlen). Je typickou dominantou celého Plzeňska. V hradní věži se nachází stálá audiovizuální pohádková expozice s tajemnými bytostmi z pověstí o hradě Radyni, historická expozice s modelem hradu Radyně a na věžní vyhlídce je spolu s vyhlídkovými mapami k dispozici pozorovací dalekohled. V současnosti je hrad v péči města Starého Plzence a během několika let prošel postupnou rekonstrukcí.

Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem

V Rožmitále pod Třemšínem najdete od roku 2010 Podbrdské muzeum, jehož součástí je I výstava historických automobilů. Expozice je seznámí s historií chudého kraje pod Třemšínem, s tou nejstarší, kdy panství spravovali Lvové z Rožmitála i s dobou, kdy zde vyučoval a tvořil Jakub Jan Ryba. Jsou zde k vidění i originální práce lidové umělecké tvořivosti, chrám sv. Víta ze stébel žitné slámy v měřítku 1:60 a největší sbírka vyřezávaných erbů v Čechách.

Zámek Nebílovy

Zámek Nebílovy se nachází zhruba 20 km od Hořehled směrem k Plzni. Nebílovský zámek je představitelem typické vídeňské barokní architektury, v českých zemích ojedinělé. Naprosto unikátní a ojedinělá je Tuvorova výmalba zejména tanečního sálu. Malba na ploše cca 1400 m2 představuje fantaskní subtropickou krajinu se zvířaty, rostlinami a anikizujícími architekturami. V současné době je pro návštěvníky objektu zpřístupněno přední zámecké křídlo, a tři pokoje a velký taneční sál v reprezentačním zadním křídle.

Hornické muzeum v Příbrami

Největší hornické muzeum a zároveň jedno z nejstarších muzeí na území České republiky bylo založeno v roce 1886 v Příbrami. Dlouhá existence umožnila vznik rozsháhlému množství expozic a atrakcí, díky kterým navštíví muzem přes 100 000 osob ročně.

Zámek Zelená Hora

Zámek Zelená Hora, dominanta Nepomucka, byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu. Za svou historii vystřídal velké množství majitelů a správců, do povědomí široké veřejnosti vešel díky zfilmování románu Miloslava Švandrlíka – Černí Baroni. Objekt je součástí projektu Ministerstva kultury na záchranu cenných památek a v současné době je přístupná pouze nárazově během léta.

Vodní zámek Blatná

Vodní zámek Blatná objevíte na silnici spojující Nepomuk a Písek. Dnešní zámecký soubor Blatná patří nesporně mezi stavebně-historicky nejhodnotnější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Svou dlouhou historií, svébytnou architekturou ve vzácné dochovaném prostředí parků a vodních ploch i současným stavem se řadí ke klenotům mezi českými hradními komplexy. Nádherného prostředí zámku samotného a jeho okolí, si zde můžete užít romanických vyjížděk v kočáru, různých dobových akci nebo ukázek sokolnictví.

Zřícenina hradu Valdek

Zříceninu hradu Valdek naleznete jižně od Hořovic. Valdek založil ve druhé polovině 13. století mocný rod Buziců. Z původního rozlehlého hradu jsou dnes dochovány jenom zříceniny s výjimkou mohutné věže, stěny paláce a několika vedlejších budov a zbytky hradebního zdiva. Na sklonku 19. století byl hrad, tehdy součást hořovického velkostatku knížat z Hanau, v duchu tehdejších romanických představ poněkud opraven. Zejména byla osazena nová ostění do brány a branky, jimiž se vstupuje do hradu, a do oken severního paláce. Hrad, stojící v hlubokých lesích, dal vzniknout řadě pověstí . V 19. století romanická zřícenina zaujala zejména Karla Hynka Máchu, který zamýšlel napsat čtyřdílný historický román z doby Václava IV., jehož jedna část měla mít název Valdek. Z románu se však dochovaly jenom úryvky.

Sport

PilsnerGolf Resort Hořehledy

PilsnerGolf Resort Hořehledy se nachází v nádherné, mírně kopcovité krajině Brdského pohoří, 20 km jižně od Plzně. Dohlíží na něj vrch Kokšín, jehož jméno je vneseno i do názvu restaurace a hotelu, které je součástí atraktivního a moderního areálu. Hlavní atrakcí je 9ti jamkové golfové hřiště s kvalitním tréninkovým zázemím, kde si mohou golf vyzkoušet i zájemci tímto sportem dosud nezasažení.

Cyklostezky Brdy

Po CHKO Brdy je v tuto chvíli plánováno více než 450 km cyklotras. Nedotčená příroda v kombinaci s hustou sítí zpevněných stezek předurčuje brdské kopce k nádherným výletům na kole. Různá náročnost plánovaných okruhů bude umožňovat variabilitu v plánovaných výletech a umožní krátké vyjížďky zrovna tak jako přejezd celé CHKO od Prahy k Nepomuku.

In-line dráha Blovice

In-line dráha byla otevřena v roce 2014. Nachází se v areálu TJ sokol Blovice. Uvnitř oválu je travnaté fotbalové hřiště. In-line dráha je ve večerních hodinách osvětlená a přístupná po celý den veřejnosti. Vedle se nachází hřiště s umělým povrchem určené pro házenkáře.

Vrcholy a rozhledny

Rozhledna na Třemšíně - shořela!

Na vrchu Třemšín (u Rožmitálu pod Třemšínem) se ve výšce 827 m.n.m. nacházela na místě bývalého hradu 11 metrů vysoká dřevěná rozhledna z roku 1970. Byl z ní pohled na okolní brdské lesy. Při výstupu se nezapomeňte občerstvit v přírodní studánce. Start buď v Huti pod Třemšínem nebo pro sportovnější povahy doporučujeme na cestu vyrazit z obce Teslíny – čeká vás unikátní pochod o délce 22 km nedotčeným vojenským prostorem s nádhernými výhledy do kraje. (rozhledna v roce 2015 shořela, v tuto chvíli na vrchu Třemšína žádná nestojí)

Nad Maráskem

Jedná se o nejmenší z brdských osmistovek. Stojí jen pár kilometrů od Třemšína. Cyklisté nebo zdatnější turisté mohou oba vrcholy zdolat v rámci jednoho výletu – oba je totiž spojuje žlutá trasa KČT. Mezi oběma vrcholy by vás pak čekala sedmikilometrová procházka. Na Marásek se dostanete nejlépe po žluté turistické značce z Borovna (4 km), kde na vás čeká náročné závěrečné stoupání, nebo po zelené značce z Míšova (3,5 km), která je pocitově méně strmá. Nad Maráskem je jedno z mála vyhlídkových míst v jižních Brdech.

Rozhledna „Na skále“ Železný Újezd

Je jednou z mnoha kovových příhradových konstrukcí, které kombinují vysílač mobilní sítě s rozhlednou. Rozhledna se vypíná ve výšce 672 m.n.m. a nabízí krásný výhled výhled na okolí (hrad Radyně, zámek Zelená Hora, celé pásmo Brd).

Rozhledna Kotel

Moderní 28 m vysoká železná rozhledna vybudovaná nad Rokycany v roce 2014 je přístupná zdarma a za každého počasí. Z rozhledny je vidět vrcholy Brd, Šumavy, Českého lesa, Krušných hor a Českého středohoří. Můžete zaparkovat  hned za železniční stanicí v Kamenném Újezdu a po modré vyrazit vzhůru. Při dobrém plánování můžete po prohlédnutí okolí pokračovat až do Rokycan a k vozu se vrátit třeba vlakem.

Naučné stezky

Naučná stezka Hvížďalka

Trasa naučné stezky vás povede údolím říčky Bradavy mezi Spáleným Poříčím a Hořehledy kolem rybníka Hvížďalka, který dal celé stezce jméno. Vycházka má 8 zastavení a seznámí návštěvníky s technickými památkami, historií a přírodními památkami této oblasti. Její celková délka jsou 4 km. Stezka začíná v parku místního zámku.

Naučná stezka ve Spáleném Poříčí – Loukou i lesem za pohádkou

Byla otevřena 4.října 2014. Motivem nenáročné procházky je pohádka s obrázky postav pana Neprakty, jehož úsměvnými kresbami se v jediné stálé expozici na světě pyšní spálenopoříčský špejchar Ve Dvoře. Délka trasy je cca 5,5 km.  Na své putování může každý obdžet leták s popisem a mapkou, po cestě se na 8 naučných tabulích poutníci seznámí se zvířaty i rostlinami a různými zajímavostmi regionu a podle nápovědy na jednotlivých tabulích vyluští v křížovce jméno svého průvodce trpaslíka. Za vyluštěnou křížovku pak dostanete drobnou odměnu. Leták je k vyzvednutí v infocentru ve  Spáleném Poříčí.

Naučná stezka kolem Kozlu

Návštěvníci mohou navštívit dva kilometry dlouhou , místními lesy vedenou naučnou stezku nesoucí název Okolo Kozlu nedaleko obce Šťáhlavy. Naučná trasa obsahuje celkem sedm informačních tabulí. Veřejnost, děti i dospělí, se na nich seznámí formou čtivého textu, populárních kvízů a zvídavých dotazů například s klasickými tématy jako místní lesy, stromy, rostliny nebo živočichové. Nechybí však ani atraktivní téma lesních strašidel a skřítků. Naučná stezka se dá projít zhruba za  jednu hodinu. V průběhu putování si lidé mohou na jednotlivých zastaveních ověřit či si případně doplnit své znalosti.

Naučná stezka Pod Zelenou Horou

Seznamte se s místní přírodou a historií prostřednictvím příjemné dvouhodinové procházky pod zámkem Zelená Hora. O naučné stezce byl vydán informační leták s mapkou a stručným popisem( k vyzvednutí v IC na nepomuckém náměstí).

Děti

Venkovské mini ZOO Tojice

V obci Tojice žije od roku 2002 skupina ochočených nutrií, která je nejen místní raritou, ale také atraktivitou. Především o víkendech tyto nutrie navštěvují desítky turistů a návštěvníků. Proto bylo využito  nejen nutrií, ale také divokých kachen, škeblí, ledňáčků či čápů pro vytvoření  venkovské miniZOO bez bariér, kde nikde nenajdete nápisy NEKRMIT!, jako je znáte z velkých ZOO. Součástí miniZOO Tojice je výstavba nového srubu, ve kterém návštěvníci najdou nejen přístřeší, ale zejména informace o životě zvířat, která mohou u vesnice či přímo ve vsi potkat. Rovněž zde jsou umístěny interaktivní hrací prvky s motivy zvířat (žába, sova, veverka) či dalekohled na pozorování okolí. Muzeum najdete v blízkosti nutrií na konci obce u potoka Víska. Vstupné je dobrovolné na podporu nutrií.

Zoo Plzeň

Zoo v západočeské metropoli vznikla již v roce 1926 v městské čási Doudlevce blízko centra města. Od roku 1963 působí v současném areálu na Lochotíně, kde se v roce 1981 sloučila se sousední botanickou zahradou. Členitý přírodní areál má rozlohu 21 ha a od roku 1996 je intenzivně přetvářen na zoogeografický biopark. Setkáte se tu s řadou moderních expozic, např. mědvěd hnědý, šimpanzi, varani, lvi a mnoho dalšího.

DinoPark Plzeň

V areálu Zoologické a botanické zahrady v Plzni na ploše 3 ha se v současné době nachází expozice přibližně 30 modelů dinosaurů z období nazývaných Trias, Jura a Křída. Největší model, apatosaurus, měří 23 m a jako jediný byl vyráběn na místě. Některé modely jsou ozvučené. Nechybí ani populární Tyranosaurus rex. V DinoParku nechybí ani paleontologické hřiště, kde děti odkrývají kostru dinosaura. Je zde i Dinoshop, Dinocafé a 3D kino.

Ekofarma Moulisových

Ekofarma Moulisových se nachází v obci Milínov, asi 5 km od Hořehled. Již více než 100 let tato rodina hospodaří v Brdském pohoří a momentálně nabízí možnost seznámit se s přírodně šetrným chovem hospodářských zvířat. Na farmě lze I nakoupit velmi kvalitní a žádané hovězí maso.

Ostatní

Muzeum Blovice

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002, kdy bylo slavnostně otevřeno. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo, lidovou architekturu, lidový kroj a šlechtický interiér. Připravují se expozice věnované vývoji regionu jižního Plzeňska od nejstarších dob po současnost. Celoročně se v muzeu pořádají výstavy ze sbírkového fondu muzea, výstavy výtvarného charakteru a z dalších oborů. Důležité místo zde má nově vybudovaná knihovna s bohatým muzejním fondem, přístupná badatelům a nejširší veřejnosti. Součástí zámku je také kaple sv. Ondřeje. Zámek obklopuje rozsáhlý park v anglickém stylu, lemovaný protékající řekou Úslavou.

Buddhistické centrum se stúpou Těnovice

  • Fascinující místo plné pozitivní energie obohacené o nádherný výhled na jižní část Brd. Stúpa je speciální stavba, která bytostem připomíná dokonalou podstatu mysli, která je všem vlastní. Symbolizuje tělo meditujícího Buddhy a tomu  odpovídá její vnější i vnitřní struktura. Návštěvníci mohou u stúpy dělat přání pro dobro ostatních, meditovat a obcházet ji po směru hodinových ručiček, což má pozitivní vliv na mysl.

Muzeum Atom Míšov

Jedinečné muzeum studené války a jaderného zbrojení se nachází u silnice I/19 mezi Borovnem a Míšovy v bývalém vojenském prostoru. Od roku 1965 do 1990 zde nebyl jediný český občan, byly zde uskladněny sovětské jaderné hlavice. Muzeum je přístupné od dubna do listopadu, bez objednání každou sobotu od 13.oo hodin.

Historická a modelová železnice Vrčeň

Nachází se v obci Vrčeň nedaleko města Nepomuk.

Podbrdské muzeum Rožmitál pod Třemšínem

  • Naleznete v historickém jádru města v nově zrekonstruovaném areálu továrního komplexu Agrostroj. Hlavní expozice je umístěna v dvoupatrové budově, navazující na tovární halu, ve které se nachází galerie. Součástí muzea je i expozice historických automobilů, stodola, dětské hřiště a muzeum hasičstva.

Partyzánský bunkr pod Třemšínem

Na žluté turistické trase, která vede z Třemšína k vrcholu Nad Maráskem, kousek pod nejvyšším vrcholem jižních Brd narazíte na zrekonstruovaný partyzánský bunkr. Zemljanka postavená z klád, kamení a půdy je jednou z nejvýznamnějších připomínek partyzánské činnosti v oblasti Brd za druhé světové války. Přímo u cesty je instalována informační tabule a až k vchodu do bunkru vedou schůdky.

Venkovské mini ZOO Tojice

V obci Tojice žije od roku 2002 skupina ochočených nutrií, která je nejen místní raritou, ale také atraktivitou. Především o víkendech tyto nutrie navštěvují desítky turistů a návštěvníků. Proto bylo využito  nejen nutrií, ale také divokých kachen, škeblí, ledňáčků či čápů pro vytvoření  venkovské miniZOO bez bariér, kde nikde nenajdete nápisy NEKRMIT!, jako je znáte z velkých ZOO. Součástí miniZOO Tojice je výstavba nového srubu, ve kterém návštěvníci najdou nejen přístřeší, ale zejména informace o životě zvířat, která mohou u vesnice či přímo ve vsi potkat. Rovněž zde jsou umístěny interaktivní hrací prvky s motivy zvířat (žába, sova, veverka) či dalekohled na pozorování okolí. Muzeum najdete v blízkosti nutrií na konci obce u potoka Víska. Vstupné je dobrovolné na podporu nutrií.

Městské muzeum a galerie Nepomuk

V muzeu naleznete v budově původní nepomucké radnice. Muzeum nabízí řadu zajímavých expozic. Najdete zde měšťanskou místnost, selskou jizbu i expozici nejvýznamnějšího nepomuckého rodáka sv. Jana Nepomuckého. Nejen děti potěší expozice loutek s postavami z pohádek: Jak se stal Honza králem a Sněhurka a sedm trpaslíků. Trvalou výstavu doplňuje spousta divadelních rekvizit – kulisy, portál divadla s oponou, gong v malém i velkém provedení či zařízení na napodobení zvuku větru. Nejnovějším lákadlem jsou pak trosky amerického bombardéru B–24 Liberator, který se 22. 2. 1944 zřítil na nedalekou Dubeč.

Svatojánské muzeum Nepomuk

Nově otevřené, po 65 letech znovuobnovené, církevní muzeum věnované kultu a odkazu nejslavnějšího nepomuckého rodáka najdete v barokní budově arciděkanství.

Zelenohorská pošta – Expozice veteránů

Zelenohorskou poštu najdete v Nepomuku kousek nad náměstím, cestou k zámku Zelená hora, na druhém zastavení naučné stezky. Nemůžete to přehlédnout. Dům neohroženě ukončuje historickou část Zelenohorské ulice. Někdejší stáje a hospodářské budovy Zelenohorské pošty hostí od loňského roku novou expozici veteránů. Najdete v ní předválečné i poválečné motocykly české i zahraniční výroby, ale i spoustu dalších exponátů. Dozvíte se něco o historii místních motocyklových závodů, nasajete vůni staré zámečnické dílny, můžete posadit své dítko na traktor zn. Svoboda anebo sevřít rukojeť staletého pluhu.

Muzeum krojů jižního Plzeňska

Expozice krojů nabízí,  jako jediná v plzeňském kraji,  čtyřicet  krojů z Horního i Dolního Chodska, z  Postřekova a Mrákovska, z oblasti Kasejovic a  Blatné, Plzeňska, Chotíkova, Litic, Plas, Kralovic  a Chotěšovska. Prohlédnete si zde křížový kroj do kostela pro vdanou ženu, můžete porovnat ženské svatební kroje z různých oblastí,  uvidíte ženský sváteční zimní kroj,  adventní kroj, velikonoční kroj a také mužské kroje, jak pro svobodné mládence, tak  pro ženaté muže.  Dále také panské kroje ze zámku Žinkovy, Zelená Hora a Lnáře a také je zde expozice zaniklých řemesl (kolářství, formanství,…). Soukromé muzeum se nachází na farmě Olšovka, v Březí u Žinkov.

  • +420 603 219 131

Zábavní park Nepomuk

Areál se nachází u bezinové pumpy Pyramida na oploceném pozemku o rozloze 10 000 čtverečních metrů, kde se vám naskytává pohádkové posezení jak pro rodiče tak i vaše děti.

Najdete nás na sociálních sítích:
Volba jazyka:

Informační Centrum Brdy
Hořehledy 35
335 61 Spálené Poříčí

Nadcházející akce

crossmenumenu-circlecross-circle